Випуск 2026 на ПМГ „Васил Друмев“ получи дипломите си за средно образование

  На 19 юни 2026 г. в препълнената зала на Общинския съвет във Велико Търново се проведе тържественото връчване на дипломите за средно образование на зрелостниците от Випуск 2026 на Природо-математическа гимназия „Васил Друмев“. Официални гости на събитието бяха Георги Недев – заместник-кмет „Спорт, младежки дейности, туризъм и демографски политики“ и Бонка Долчинкова – директор на Дирекция „Образование“ в Община Велико Търново.

  В своето вдъхновяващо слово директорът на гимназията, г-н Ангел Гушев, отправи емоционално приветствие към младите хора, като подчерта, че те притежават огромен интелектуален и творчески потенциал и са устремени към успеха. Той отбеляза, че дипломирането е символ на зрялост и отговорност, изискващ ясна равносметка за научените уроци пред лицето на бъдещите предизвикателства.

  Випуск 2026 постигна изключителни резултати на Държавните зрелостни изпити (ДЗИ). Средният успех на гимназията от двата изпита е Много добър 5.32. На изпита по Български език и литература зрелостниците постигнаха среден успех Много добър 5.40, което отрежда на гимназията на престижното първо място в областта и 25-то място в страната от общо 974 училища. Изключително високи са резултатите по останалите предмети, сред които изпъква профилираната подготовка: Математика - среден успех 5,46; Химия и опазване на околната среда - среден успех Отличен 5,86.

  Броят на пълните отличници (оценка 6.00) на ДЗИ е 28, а общо 136 зрелостници са с отлични оценки. С най-високото постижение – три пълни шестици (6.00) по БЕЛ, математика и професионална подготовка е Гергана Вичева от 12.д клас.

  За своя принос в издигане престижа на гимназията шест зрелостници бяха удостоени с най-високото отличие – Златна значка на ПМГ „Васил Друмев“: Теодор Златанов, Давид Христов, Боян Иванов, Стефан Куюмджиев, Атанас Чобанов и Теодора Лесичкова.

  Теодор Златанов е и носител на престижната награда „24 май“ на Община Велико Търново за 2026 г. Давид Христов и Атанас Чобанов са лауреати от Националната олимпиада по информационни технологии. 

  Осемнадесет зрелостници получиха Сребърна значка, а 41 бяха наградени с Грамота.
 

​  

 

 

 

    Успехите на випуска са плод на всеотдайния труд на техните учители. Ръководството на гимназията удостои с грамоти за постигнати високи резултати в съответните направления класните ръководители на петте дванадесети класа: Камелия Станчева (12.а клас, профил „Математически“) – за високи постижения в обучението по български език и литература; Соня Димова (12.б клас, профил „Софтуерни и хардуерни науки“) – за високи резултати по гражданско образование; Даниела Маноилова (12.в клас, профил „Природни науки“) – за изключителни резултати в обучението по химия и опазване на околната среда; Наташа Христова (12.г клас, професия „Системен програмист“) – за високи резултати по информатика; Александър Апостолов (12.д клас, професия „Приложен програмист“) – за високи постижения по физическо възпитание и спорт.

  Тържеството завърши с пожелания към младите хора да бъдат дръзки, мъдри и да отстояват с воля своето щастие, носейки в сърцата си завета на патрона Васил Друмев, че науката е най-могъщият двигател на човечеството.

Всички права запазени 2012 ©. Администратори Милен Василев.